Blog

Na tropie Korzeńca (cz.1)

  |   Język angielski, słownictwo, turystyka   |   1 Comment

Tłumaczenia Premium we współpracy z portalem I Like Zagłębie stworzyły „Śladami prozy Zbigniewa Białasa. Przewodnik literacki po Sosnowcu”, który został niedawno wydany przez Urząd Miejski w Sosnowcu. W kolejnych wpisach będziemy odsłaniać kulisy realizacji tego przedsięwzięcia. Na pierwszy ogień idzie rzecz kluczowa, czyli topografia miasta. Jak można przetłumaczyć nazwy różnych obiektów, które znajdują się na sosnowieckim szlaku literackim?

 

Sosnowiec – Pogoń

 

Fot. Rafał Opalski | www.rafalopalski.com

Punktem wyjścia do całej „trylogii sosnowieckiej” (Sosnowiec Trilogy) był widoczny na fotografii 1. kafelek Korzeńca (Korzeniec tile ), przypadkiem znaleziony przez prof. Białasa w bramie kamienicy (tenement house) przy ul. Żytniej 16. Budynek ten znajduje się w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń, w której do dziś zachowało się najwięcej obiektów pamiętających początki miasta.

 

Właśnie na Pogoni swoje imperium rozwinął niemiecki przemysłowiec Heinrich Dietel, który wybudował tu okazały pałac (Dietel Palace). Turyści odwiedzający to miejsce mogą podziwiać między innymi neoromański pokój fajkowy (neo-Romanesque smoking lounge) oraz słynny pokój kąpielowy w stylu rzymskim (Roman-style bathing room). Pałac otoczony został ogrodem, dziś pełniącym rolę parku miejskiego przy ul. Żeromskiego (Dietel Park). Dietel oraz kilkoro członków

Fot. Rafał Opalski | www.rafalopalski.com

jego rodziny zostali pochowani w pokazanym na fotografii obok okazałym mauzoleum (Dietel Mausoleum) na cmentarzu ewangelickim (Evangelical Cemetery), będącym częścią sosnowieckiej Nekropolii Czterech Wyznań (Necropolis of Four Religions). W powieści „Korzeniec” opisany został również kirkut (Jewish cemetery).

 

Pogoń jest również areną trzeciej powieści Zbigniewa Białasa pt. „Tal”, której bohaterowie chodzą do kościoła św. Tomasza (St. Thomas Church). Nieopodal świątyni znajdowało się Seminarium

Fot. Rafał Opalski | www.rafalopalski.com

Żeńskie im. M. Konopnickiej (Maria Konopnicka Female Teachers’ College), do którego
uczęszczała Pelagia Staciwińska (fotografia obok). Do dnia dzisiejszego przetrwało osiedle patronackie ZUS (Social Security Institution housing estate), skąd już tylko dwa kroki na ulicę Rybną, gdzie miały miejsce główne wydarzenia opisane w powieści. Znajduje się tam budynek dawnego warsztatu (workshop) inżyniera Pawła Grzeszolskiego.

 

W kolejnym wpisie zaprosimy czytelników do centrum Sosnowca.

AUTHOR - Marcin

1Comment

Post A Comment